Od kovovej vane až k inteligentnej technológii: Miele vyrobilo 20-milióntu umývačku

To, čo začalo pred 90 rokmi, sa neskôr stalo pôsobivým príbehom o neobyčajnom úspechu. Nedávno bola v nemeckej fabrike v Bielefelde vyrobená jubilejná 20-miliónta umývačka riadu typu G 7310 SC, ktorá má za sebou významné technické míľniky i milióny spokojných zákazníkov. Radí sa do generácie G 7000, ktorej umývačky dokážu napríklad aj automaticky dávkovať umývací prostriedok či odhadnúť mieru znečistenia riadu i tvrdosť vody.

Vínna etiketa: poznáte základné pravidlá pri pití a výbere vína?

Či už ide o intuitívny farebný displej M Touch, komfort pri vkladaní riadu, ovládanie pomocou smartfónu alebo dokonca automatické dávkovanie – so spotrebičom G 7000 nemá Miele na trhu konkurenciu. Svojim užívateľom zľahčuje a skracuje domáce práce počas každodenného života. Začína to pri systémoch AutoDos a PowerDisk: vďaka nim sa práškový granulát vyvinutý výhradne pre Miele automaticky dávkuje v závislosti od programu a stupňa znečistenia. Jeden PowerDisk obsahuje dostatok prášku pre približne 20 umývacích cyklov. Všetky modely G 7000 s funkciou AutoDos je možné ovládať pomocou mobilnej aplikácie v smartfóne: jediné, čo musíte urobiť, je iba naložiť a vyložiť riad. O všetko ostatné sa po nastavení postará umývačka automaticky. Pre väčšie pohodlie a komfort je k dispozícii sklopná 3D zásuvka na príbor a drobný riad vo vrchnej časti. Umývačka má tri koše na znečistený riad, ktoré disponujú sklopnými hrotmi aj držiakmi a silikónovými podložkami pre bezpečné umiestnenie najrôznejšieho riadu. G 7000 dosahuje skvelé výsledky aj pri spotrebe. Patrí do triedy energetickej účinnosti „A +++ mínus 10 percent“ a spotrebu vody v automatickom programe má od šiestich litrov.

Zrodila sa pred 90 rokmi

Tieto funkcie zďaleka nemal predok G 7000 z roku 1929, kedy Miele uviedlo na trh prvú elektrickú umývačku riadu v Európe. Prístroj sa skladal z okrúhlej kovovej vane s dvoma košmi na riad a príbory. Automatické zásobovanie horúcou vodou nebolo mysliteľné, takže umývačka musela byť naplnená ručne. Oplachová voda bola rozstrekovaná na riad v priebehu niekoľkých minút pomocou elektricky poháňanej vrtule. Tento vizionársky a jednoduchý princíp však nemohol zvíťaziť. „Zariadenie bolo dosť drahé  a tých pár jedincov, ktorí si to mohli dovoliť, malo doma personál, ktorý sa staral o domácnosť,“ hovorí o prvých pokusoch Markus Miele, konateľ a spoločník firmy.

Umývačka riadu našla široké využitie v súkromných domácnostiach až v roku 1960, kedy Miele v Bielefelde prešlo z výroby jazdných a motorových bicyklov na sériovú výrobu plne automatických umývačiek riadu. Od predumytia až po sušenie bolo všetko riadené automaticky v troch umývacích programoch. V roku 1978 spoločnosť Miele predstavila prvú umývačku riadu na svete s mikropočítačom a senzorovou elektronikou, ktorá ešte viac uľahčila prevádzku, a súčasne výrazne znížila spotrebu vody a elektriny. V tomto smere si Miele viedlo vždy výborne, čo dokazujú aj početné prvé miesta v hodnotení testovacej spoločnosti Stiftung Warentest.

Míľniky umývačiek riadu Miele

1929 – Miele predstavuje prvú elektrickú umývačku v Európe.

1960 – Prvá plne automatická umývačka riadu s predným plnením a otočným dýzovým ramenom.

1967 – Plne automatický zabudovateľný prístroj s tromi otočnými ramenami s dvojitým rozprašovaním a automatickým programom zmäkčovača.

1978 – Prvá umývačka riadu na svete s mikropočítačom a elektronickými senzormi.

1987 – Patentovaná zásuvka na príbory ako tretia umývacia úroveň.

2001 – Senzorické meranie tvrdosti vody a stupňa znečistenia.

2004 – Miele je prvý výrobca, ktorý ponúka umývačky riadu so zásobníkom na soľ vo dverách prístroja.

2005 – Prvé modely s dotykovým ovládaním pre jednoduchšie použitie a rozmanitosť programov.

2007 – Elektronické profesionálne čerpadlo pre rôzny tlak umývania i striedavú umývaciu technológiu, plus senzor na riadené sušenie.

2008 – Spotreba sa výrazne znížila: od ôsmich litrov vody (automatický program) a 0,6 kWh elektriny (s pripojením na teplú vodu).

2010 – Generácia 5000: 3D zásuvka na príbory nastaviteľná do výšky a do strán, vnútorné LED osvetlenie (BrilliantLight) a automatické otváranie dverí optimalizuje sušenie (AutoOpen).

2013 – Generácia 6000: otváranie dverí bez úchytiek pomocou Knock2open, spotreba vody od 6,5 litra, indikácia spotreby EcoFeedback, FlexiTimer s funkciou EcoStart.

2016 – Nový rad G 6000 ecoFLEX: najlepšia trieda umývania A len za 58 minút; energetická účinnosť „A +++ mínus 20 percent“; ešte flexibilnejšie koše a zásuvka na príbory.

2018 – Rad G 7000 umožňuje automatické dávkovanie umývacieho prostriedku vďaka integrovanej jednotke PowerDisk s práškovým granulátom. Nové umývačky riadu je možné navyše ovládať a programovať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Ďalšiu flexibilitu ponúka nový kôš 3D MultiFlex, ktorý sa nachádza vo vrchnej časti umývačky. Je vhodný na príbor a malé šálky na espresso.

2019 – Miele vyrába 20-milióntu umývačku riadu v závode v Bielefelde.

 

O spoločnosti Miele

Spoločnosť Miele je na trhu 120 rokov. Jej príbeh sa začal písať v roku 1899 v nemeckom Herzebrocku; v tom čase sa značka špecializovala na výrobu odstrediviek mlieka a jej filozofiou sa stalo motto „Immer besser“ (Vždy lepší). Dnes sa Miele zameriava na výrobu prémiových spotrebičov do domácností, ale aj profesionálnych prevádzok či medicínskych zariadení Miele Professional. Svojim zákazníkom ponúka kvalitné výrobky so zreteľom na životnosť, výkon, komfort pri obsluhe, energetickú účinnosť, dizajn a servis. Víziou spoločnosti Miele je stať sa najdôveryhodnejšou značkou sveta. Miele má v súčasnosti zastúpenie v 47 krajinách prostredníctvom vlastných odbytových spoločností a v ďalších 50 krajinách je zastúpená importérmi. Pracuje pre ňu vyše 20-tisíc zamestnancov po celom svete. Ak sa chcete dozvedieť viac o značke Miele, navštívte stránku www.miele.sk.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search