Sprievodca kúpou toho najlepšieho PC monitora

Kúpa počítačového monitora môže predstavovať neľahkú úlohu. Spotrebitelia pri výbere častokrát tápajú a to najmä vtedy ak nevedia čo presne hľadajú a potrebujú. V našom článku si zhrnieme všetko to, na čo si dávať pri kúpe počítačového monitora pozor.

Pri recenziách sa spoliehame na kombináciu vlastnej intuície a skúsenosti spolu s ďalšími kvantitatívnymi nástrojmi. Sonda X-Rite i1 Display Pro slúži na profesionálne zmeranie jasu, kontrastu a iných parametrov. Tento nástroj sa s obľubou používa na kalibráciu obrazoviek. Iba tak sa dá zistiť, čoho je ten ktorý monitor schopný dosiahnuť.  Na testovanie vstupného oneskorenia sa zvykne používať prístroj Leo Bodnar s ktorým sa zisťuje, ktorý panel je vhodný na hranie hier.

Samsung C27FG70: jeden z najlepších herných monitorov za dobrú cenu

Dôležitým parametrom pri výbere monitora je hodnota jasu. Stojí za to vedieť, že jas je meraný v “nitoch”. Mnoho monitorov sa môže pochváliť maximálnym jasom 300 nitov alebo viac, normálne sa odporúča znížiť hodnotu jasu na približne polovicu. Zabráni sa tak extrémnemu namáhaniu očí. Ďalším parametrom je úroveň čiernej farby, ktorá sa meria taktiež v nitoch. Čím je jeho hodnota nižšia, normálne okolo 0,5 nitu alebo menej, tým lepšie. Nízka úroveň čiernej farby je mimoriadne dôležitá pri sledovaní filmov s vysokým rozlíšením.

Dôležitým parametrom je kontrastný pomer, pričom ide o rozdiel medzi najtmavšou a najjasnejšou hodnotou monitora, ktorý sa vyjadruje sa ako pomer. Kontrastný pomer 1000: 1 sa považuje za dobrý, ale čím je vyšší, tým lepšie. Čokoľvek menej ako 800: 1 je priemerné.

Vstupné oneskorenie alebo input lag je niečo, čo je dôležité predovšetkým pre hráčov. Ide o časový rozdiel medzi pohybom myši a činnosťou, ktorá sa objaví na obrazovke. Testuje sa všetkých monitoroch, ale svoj význam má najmä vtedy ak hráte rýchle a akčné hry.

Aký je rozdiel medzi FULL HD, QUAD HD a 4K?

Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú je potrebné zvážiť je rozlíšenie obrazovky. Full HD monitor má napríklad rovnaké rozlíšenie ako väčšina televízorov. Obsahuje 1920 vodorovných čiar a 1 080 zvislých čiar vo forme pixelov. Čím je rozlíšenie vyššie, tým je obraz ostrejší. Vyššie rozlíšenie taktiež znamená, že sa na obrazovku zmestí viac informácií. Môžete si vedľa seba súčasne zoskupiť niekoľko okien.

Všeobecne sa odporúča vyššie rozlíšenie na väčších obrazovkách s rozmermi 27 palcov a viac.

Existujú tri rozlíšenia monitorov:

  • Full HD – 1 920 x 1 080 – Najlepšie pre 24-palcové monitory a nižšie
  • Quad HD – 2,560 x 1,440 – Najlepšie pre 27-palcové monitory a nižšie
  • 4K / Ultra HD – 3 840 x 2 160 – Najlepšie pre 27-palcové monitory a vyššie

V neposlednom rade treba zvážiť obnovovaciu frekvenciu monitora. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa meria farebná škála, počkajte si na nášho Sprievodcu  farebného spektra. V prípade, že ste zvedaví na rozdiely medzi IPS, VA a TN panelmi, pripravujeme pre vás samostatný článok.

Tags from the story
, ,
Written By
More from redakcia

Watch GT 2 Pro – prémiové smart hodinky s bezkonkurenčnou výdržou

Spoločnosť Huawei dnes predstavila najnovšie smart hodinky Huawei Watch GT 2 Pro....
Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *