Potrebujete vŕtať do tvrdších materiálov? Potom sa vám určite zíde vŕtačka s príklepom. Príklep je funkcia vŕtačky, kedy ústrojenstvo otáča vrtákom, ale zároveň mu udeľuje určité vibrácie. Vďaka tomu lepšie narušíte povrch a ľahšie preniknete materiálom. Príklepové vŕtačky sú vhodné na vŕtanie do krehkejšieho kameňa a muriva.

V našom výberovom poradcovi zistíte, že príklepová vŕtačka môže byť napájaná nielen z elektrickej siete, ale aj prostredníctvom akumulátora. Mnohé sa dozviete aj o ostatných technických parametroch. Je to napr. príkon, krútiaci moment, ale aj celková hmotnosť. Zoznámime vás s rôznymi typmi upínacích skľučovadiel a načrtneme základné funkcie príklepovej vŕtačky.

Stavte na dobré a kvalitné vrtáky. Môžu sa vám kedykoľvek zísť

Vďaka tomu všetkému budete mať aspoň základné znalosti z tohto segmentu a voľba konkrétneho modelu pre vás nebude ničím zložitým. Príklepovými vŕtačkami môžu byť aj takzvané vŕtacie kladivá. Tieto prístroje sú však viacmennej určené pre hrubé a menej presné vŕtanie. V ich prípade sa do špeciálnych vrtákov (prípadne SDS sekáčov) prenáša pohyb pneumaticky, čím sa narúša povrch. Ich využitie je hlavne v príp. vŕtania do rôznych betónových materiálov.

Typy vŕtačiek

Skôr než si rozoberieme príklepové vŕtačky, povedzme si niečo o ich základných typoch, ale aj o tom aké výhody nám jednotlivé druhy vŕtačiek a skrutkovačov ponúkajú. Dnešný trh síce ponúka veľké množstvo univerzálnych zariadení, stále sa však oplatí kúpiť radšej špecializovaný prístroj. Správnou voľbou môžete ušetriť nielen peniaze, ale aj veľa energie vynaloženej pri vŕtaní či skrutkovaní.

Príklepové vŕtačky

Tieto vŕtačky sú vhodné aj pre vŕtanie do tvrdých múrov. Hoci sa na trhu môžete stretnúť aj s aku vŕtačkami s príklepom, v našom sprievodcovi sa o ne nebudeme zaujímať. Urobili sme tak preto, že aku vŕtačky s príklepom zvyknú mať menší výkon a preto s nimi nebýva vŕtanie do tvrdých materiálov ľahké. Ak teda hľadáte vŕtačku predovšetkým na vŕtanie do steny, voľte radšej niektorú z vŕtačiek napájaných priamo zo siete.

Aku vŕtačky

Aku vŕtačky sú veľmi univerzálne zariadenia. Sú určené predovšetkým na vŕtanie do dreva a kovov, ale možno ich využiť aj pre skrutkovanie alebo dokonca v niektorých prípadoch, keď disponujú príklepom, aj pre vŕtanie do múrov. Dôrazne však odporúčame voliť pre každý z týchto účelov radšej špecializované zariadenia. Vŕtanie do steny je, ako už bolo povedané, u aku vŕtačiek totiž výrazne obmedzené kvôli nižšiemu výkonu ich motorov a pri skrutkovaní zasa môže dochádzať k problémom s manipuláciou, pretože aku vŕtačky majú podstatne väčšie a ťažšie konštrukcia než aku skrutkovače. Aku vŕtačky sú preto všeobecne vhodné predovšetkým na vŕtanie do bežných materiálov.

Aku skrutkovače

Aku skrutkovače naopak ponúkajú veľmi špecializovaný druh náradia vhodný pre skrutkovanie. Ich konštrukcie sú podstatne ľahšie a menšie než v prípade aku vŕtačiek, a preto je ich obsluha jednoduchšie. Hoci ponúka najnižšie výkon zo všetkých spomenutých kategórií, na účely skrutkovanie postačí. Aku skrutkovače sú vhodnou voľbou do domácností, kde je často nutné vykonávať základné skrutkovanie, napr. pri zostavovaní nábytku. Často sa tiež využívajú v prevádzkach, kde je nutné zoskrutkovanie veľkého množstva dielov v kratšom časovom úseku.
K dispozícii sú aj špecializované rázové uťahováky určené na silné utiahnutie skrutiek

Možnosti využitia vŕtačky

Vŕtačky si väčšina ľudí logicky spája s vŕtaním. Nejde však iba o jedinú činnosť, na ktorú možno vŕtačku využiť. Medzi ďalšie patria:

Skrutkovanie
Stačí špeciálny adaptér a sada skrutkovacích bitov a klasickú vŕtačku pretvoríte na elektrický skrutkovač. Treba byť však opatrný, nakoľko máte v rukách silný stroj s vyššími otáčkami a krútiacim momentom. Pri neopatrnosti sa môže strnúť hlavička skrutky, čo prácu rozhodne neuľahčí.

Miešanie
Nasadením metly na hriadeľ vŕtačky získate ďalšieho pomocníka na stavbe. Dávajte však pozor na správnu veľkosť a tvar lopatiek. Vyberať je možné z vhodných metličiek na riedke aj tuhé materiály.

Brúsenie a leštenie
Ak potrebujete zbrúsiť či vyleštiť napr. zašlý kovový povrch, ideálne je na vŕtačku nasadiť brúsny kotúč a pustiť sa do práce. Na trhu nájdete špeciálne kotúče a kefy na rôzne povrchy.

Frézovanie
Pri tomto druhu obrábania je nutné dávať pozor na bočné sily, ktoré na vŕtačku pôsobia. Primárne je totiž konštruovaná na tlak v osi vŕtania, menej kvalitné prístroje by ste mohli bočným tlakom zničiť.

Príklepová vŕtačka a ergonómia

Pre niekoho nepodstatná, pre iného zásadná vlastnosť. Reč je o ergonómii, alebo o celkovom tvare príklepovej vŕtačky. Platí to dvojnásobne, ak budete daný výrobok užívať pravidelne. V rámci tvarového vyhotovenia možno naraziť na niekoľko modelov.

Tým základným je určite tvar klasickej vŕtačky. Aby sa pri príklepu dosiahlo čo najväčšieho účinku, bývajú príklepové vŕtačky väčšinou opatrené nastaviteľnou rukoväťou. Tú možno pri bežnom vŕtaní jednoducho odňať. K dispozícii sú aj príklepové vŕtačky s trochu odlišným vyhotovením. Rozdiely spočívajú predovšetkým v inak prispôsobenej rukoväti a v odlišnom rozložení ovládacích prvkov.

Svoju úlohu môže mať tiež prívodný elektrický kábel. Užívateľa by mala zaujímať najmä jeho dĺžka, ale tiež materiál, ktorým je samotné elektrické vedenie obalené. Dĺžka samotného kábla by mala byť aspoň dva a pol metra, čo zaistí pohodlné použitie v dielni bez nutnosti predlžovacej šnúry. Samozrejme pri práci vonku už budete potrebovať predlžovací kábel.

Obalový materiál ovplyvňuje životnosť prívodného kábla. Vyberajte hlavne medzi pogumovanými, plastové krytie totiž môže v nízkych teplotách tuhnúť. Pogumované káble nestrácajú ohybnosť ani v trochu extrémnejších podmienkach.

Hmotnosť

Podceňovať by ste nemali ani celkovú hmotnosť príklepovej vŕtačky. Musíte si uvedomiť, že s týmto stavebným pomocníkom budete v kuse vŕtať veľa dier a od toho by sa mala odvíjať aj celková hmotnosť prístroja. Tá mimochodom súvisí s výkonom a možnosťou rozšírenia vŕtačky. Najbežnejšie modely príklepových vŕtačiek sa pohybujú v rozmedzí od 1,5 do 4 kilogramov. U veľkých prístrojov sa môžete dostať cez 10 kilogramov až k hranici 30 kilogramov.

Upínacie skľučovadlo

V závislosti na tom, koľko budete investovať, narazíte na dva modely prevedení. Skľučovadlo na kľučku a rýchloupínacie skľučovadlo. Okrem typu skľučovadla nezabúdajte ani na rozsah upínania, teda maximálnu a minimálnu veľkosť vrtáka, ktorý možno do skľučovadla upnúť. Za štandardné sa v súčasnej dobe dá považovať rozsah od 1,5 do 13 milimetrov. Predtým sa častejšie objavovali hodnoty od 1 do 10 milimetrov, niektoré väčšie modely ale pojmú až 16mm vrták.

Skľučovadlo na kľučku
Vložený vrták musíte upevniť pomocou točivého pohybu kľučky hneď na troch miestach. Tento mechanizmus síce vyžaduje nutnosť mechanického doťahovanie pomocou kľučky, čo môže byť v niektorých prípadoch trochu nepraktické, na druhú stranu je odmenou užívateľom väčšia upínacia sila nástroja.

Rýchloupínacie skľučovadlo
Tento mechanizmus vám umožní vymeniť vrták prostredníctvom jediného ťahu a zacvaknutia. Na druhej strane treba rátať so zníženou upínacou silou vŕtačky, takže tento druh upínacieho mechanizmu sa odporúča pre menej náročných užívateľov.

Príklepová vŕtačka a príkon

Celkový príkon vŕtačky sa zvykne spájať s jedným veľmi základným pravidlom. Čím vyšší príkon, tým väčšia sila pri vŕtaní a schopnosť zdolať tvrdšie materiály. Príkon sa udáva vo wattoch a značí sa skratkou “W”. Keď nie ste náročným používateľom a potrebujete príklepovú vŕtačku pre domáce použitie, postačí vám príkon do 600 W. Pri častejšom využívaní a zdolávaní tvrdších materiálov je vhodné siahnuť po príkone 700 W až 1 000 W. Výnimkou nie sú príklepové vŕtačky s príkonom až 1 700 W.

Rýchlosť otáčok

Väčšina záujemcov o príklepovú vŕtačku sa zaujíma aj o rýchlosť otáčok. V tomto prípade je vhodné podotknúť, že tento údaj pre vás nie je zásadný. U vŕtačky s príklepom totiž oceníte iné vlastnosti, medzi ktoré patrí hlavne krútiaci moment.
Na trhu narazíte na dva základné typy vŕtačiek: prístroje so stálym prevodom a dvojrýchlostné. Výnimočne sú k dispozícii štvorrýchlostná modely. Základného typ so stálym prevodom ponúka jeden konkrétny rozsah otáčok (často 0 až 3000 otáčok / min).

U vŕtačiek s dvojstupňovou prevodovkou si človek môže voliť rýchlejšie a pomalšie otáčky a podľa toho sa tiež upravuje krútiaci moment. Rýchlosť otáčania vrtáka sa u drvivej väčšiny príklepových vŕtačiek ovláda tiež plynulým stlačením spúšte. O toto pozvoľné zrýchľovanie a spomaľovanie sa stará reostat.

Príklepová vŕtačka a krútiaci moment

S príkonom veľmi úzko súvisí krútiaci moment. Ten by sa pre vás mal stať odrazovým mostíkom z pohľadu technických parametrov. Krútiaci moment je prezentovaný v newtonmetroch. Udáva sa pod skratkou “Nm”. Zjednodušene povedané ide o silu, s ktorou dochádza k vyvŕtaniu požadovanej diery. Čím vyšší krútiaci moment je, tým väčšou silou príklepová vŕtačka disponuje. Väčšina vŕtačiek je vybavená tiež reguláciou krútiaceho momentu. Niektoré modely umožňujú príklep vypnúť, možno z nich teda urobiť vŕtačku klasickú. Tú využijete hlavne pri bežnom vŕtaní alebo skrutkovaní.

Funkcia a výbava

Príklepová vŕtačka nie je iba jednoúčelovým zariadením s príklepom a jednou rýchlosťou. Súčasné produkty disponujú radou praktického príslušenstva a nových funkcií. Ak chcete vedieť, čo vám môžu ponúknuť moderné vŕtačky, prečítať si nasledujúce riadky.

Spätný chod – Funkcia, vďaka ktorej môžete zmeniť smer točenia vrtáku. Opačný pohyb je vhodný pre jednoduchšie vysunutie vrtáku z diery. Zároveň tak môžete vyskrutkovať skrutku.

Vypnutie príklepu – Možnosť vŕtania bez príklepu v prípade vŕtania do mäkkých materiálov

Prevodové stupne – Pod týmto názvom môžete naraziť na možnosť zmeny rýchlosti otáčok a krouticího momentu.
Reostat – Možnosť pozvoľného ovládania počtu otáčok postupným stláčaním tlačidla.
KickBack Control – Ochrana proti spätnému rázu.
Aretačné tlačidlo – Tento funkčný prvok zaisťuje, že vŕtačka bude vŕtať konštantnými otáčkami, kedy musíte držať hlavné tlačidlo. Prispieva to k pohodlnejšej a menej namáhavej práci.
Tlmenie vibrácií – Niektoré modely príklepových vŕtačiek obsahujú špeciálne antivibračné systémy. Tie aktívne tlmia nárazy pri vŕtaní.
Svetlo – V niektorých prípadoch je potrebné osvetlenie, ktoré vám poskytne vynikajúci prehľad o vrtaní v príp. slabého osvetlenia miestnosti a pod. Ide ale o celkom výnimočnú funkciu.
Zámok skľučovadla – Zaistí bezpečnostnú prácu tak, že zabráni uvoľneniu vrtáka zo skľučovadla.

Príslušenstvo

K príklepovým vŕtačkám je k dispozícii celý rad najrôznejšieho príslušenstva. Sú to napr. vrtáky do najrôznejších materiálov, mosadzný hrncový kartáč, metly, brúsne kotúče, vykružovacie píly, sekáče, očné zuby a pod. Čo sa týka vrtákov, rozlišujeme hneď niekoľko typov, podľa spôsobu využitia.

Klasické špirálové vrtáky z ocele sa používajú do základných materiálov, vrtáky s vodiacou špičkou sú vhodné pre dobrú stabilitu hĺbenie diery, kužeľovitým vrtákom sa dá vytvoriť diera so šikmými okrajmi, čo zvládnu aj takzvané záhlbníky.

Ak je potrebné vyvŕtať väčší otvor, prichádzajú na rad ploché vrtáky, sukovníky, alebo bimetalové korunky. Výnimkou nie sú ani vrtáky so špeciálnou tvrdenou hlavicou pre vŕtanie do naozaj odolných materiálov.

Ďalšie príslušenstvo:

transportný kufor – dá sa do neho uložiť vŕtačka s veľkým množstvom príslušenstva, vrátane vrtákov, skrutkovacích bitov a ďalšieho potrebného náradia
skrutkovací adaptér a bity – s týmto vybavením sa dá vŕtačka prerobiť na skrutkovač, do skľučovadla sa totiž zasunie adaptér s šesťhranným otvorom, kam sa dajú vložiť najrôznejšie skrutkovacie bity
metla – nástroj, ktorým sa dá s pomocou vŕtačky napríklad premiešať malta na stavbe
brúsne a leštiace kotúče a kefy – nástavce, vďaka ktorým z vŕtačky vytvoríte brúsku, alebo môžete vyleštiť rôzne povrchy rýchlym otáčaním leštiaci hlavy
frézky – obrábacie nástroje pre úpravu rôznych materiálov
stojany a zveráky – konštrukcia pre stabilné upevnenie vŕtačky a presnú prácu
náhradné skľučovadla – u vŕtačiek s vymeniteľnou hlavou skľučovadla
ohybné hriadele a nástavce – nástroj pre vŕtanie v miestach, kam sa nedostanete s celým telom vŕtačky
regulačné dorazové krúžky – malé súčiastky, ktoré sa namontujú na vrták vo vzdialenosti od špičky, ktorá zodpovedá požadovanej hĺbke diery; u vŕtačiek sa objavujú tiež hĺbkové dorazy v podobe tyčiniek pripojených k telu prístroja
ochranné pomôcky – myslite na vlastné bezpečie a kúpte si základné ochranné vybavenie, ako sú pracovné okuliare, rukavice, rúško na prikrytie dýchacích ciest alebo tlmiace slúchadlá

Príklepová vŕtačka a cena

Príklepové vŕtačky sú v porovaní s klasickými vŕtačkami bez príklepu samozrejme drahšie. Napriek tomu ide o cenovo dostupný sortiment, ktorý si môžete zaobstarať nielen pre amatérske, ale aj profesionálne využívanie. Pri nákupe príklepovej vŕtačky vyberajte len z portfólia skúsených a overených výrobcov. Medzi ne patrí napríklad Black & Decker, Bosch, Extol, Makita, Narex, Metabo, DeWalt, Skil, Fieldmann a Hitachi. Vstupné náklady sa odvíjajú od technických parametrov takéhoto produktu.

Zdroj: heureka.sk

Žiadny ďalší článok